S hypotékou souvisí specifické pojmy a názvosloví, které je dobré znát. Jedním z takovýchto specifických pojmů souvisejících s hypotékou je fixace hypotéky. Nevíte, co se pod pojmem fixace smlouvy ukrývá? S ohledem na to, že jde o velmi důležitý pojem, který úzce souvisí nejen s hypotékou samotnou, ale hlavně s měsíčními splátkami, vám přinášíme článek, ve kterém se o fixaci hypotéky dozvíte vše, co budete potřebovat vědět.

Co je to fixace hypotéky?

Pojem fixace hypotéky je v podstatě vstupní úrokovou sazbou, která láká nové klienty. Doba fixace je pak období, ve kterém je tento lákavý úrok zafixován a ve kterém nemůže být změněn. V období fixace je tedy vstupní úrok konstantní a neměnný.

Období fixace si volí klient sám, ale následně jde toto období natáhnout dle podmínek banky. Každá banka má svoje fixační období. Dá vám jako klientovi tedy nabídku fixací, ze kterých si můžete vybrat. Většinou se období fixace pohybuje od 1 do 30 let, přesněji řečeno jsou to 1 rok, 3, 5, 10, 15 a 30 let. Po uplynutí fixace a nevyužití možnosti refinancování stávajícího úvěru novým úvěrem se volí nové období fixace, kde však bývá úrok horší. Období fixace a procesů s volbou nové fixace se neustále opakuje až do řádného či předčasného splacení úvěru.

Jakou fixaci zvolit?

Volbu fixace není radno podceňovat. Většinou klienti volí fixací v rozmezí od 1 do 5 let. Důvodem je, že čím kratší doba fixace je, tím jsou menší úroky. A navíc čím máte kratší dobu fixace, tím dříve máte možnost refinancování a využití tak nových výhodných podmínek u jiného subjektu.

Nepodceňujte!

Jak již bylo řečeno, volbu fixace nepodceňujte, fixace totiž ovlivňuje celý výpočet hypotéky a jejích splátek. Při správném nastavení fixace, doby splatnosti a výše úvěru totiž můžete ušetřit desetitisíce.