Různých poskytovatelů půjček je už v České republice až příliš mnoho. Na jednu stranu je tento fakt pozitivní, protože díky silné konkurenci jsou jednotlivé firmy nuceny snižovat poplatky a některé dokonce nabízejí první půjčku zcela zdarma. Naopak druhou stranou mince je smutný fakt, že mezi těmi, co nabízejí výhodné úvěry, je i spousta podvodníků, kteří pouze z lidí vylákají peníze a žádnou půjčku jim nikdy nedají. V tomto článku vám poradíme, jak si  jednoduše srovnat jednotlivé úvěrové nabídky, jak si vybrat tu nejlepší a jak se vyhnout podvodným půjčkám.

Na úvod si stanovte cílovou částku a zjistěte si, zda máte šanci na úvěr u banky

Nejdříve ze všeho si ujasněte, jak vysokou částku potřebujete půjčit a pokud jde o větší sumu peněz, podívejte se, zda splňujete podmínky pro získání půjčky u banky. U vysokých úvěrů totiž bankovní půjčky vycházejí mnohem levněji, úrokové sazby a RPSN jsou u bank výrazně nižší. Pokud si ale potřebujete půjčit jen pár tisíc, vyplatí se vám některá z nebankovních půjček, jež jsou napoprvé zdarma. 

Následně použijte některý z webů, zaměřený na porovnání půjček

Dalším krokem je návštěva některého z internetových portálů, specializovaných na porovnání úvěrů. V nich si můžete i přímo nastavit požadovanou sumu, takže pokud vás zajímá např. Půjčka 20000 každému ihned, můžete si zobrazit pouze ty úvěry, které lze získat na tuto částku. Webové srovnávače obvykle zahrnují jak bankovní, tak i nebankovní úvěry, díky tomu tak uvidíte na jedné stránce jednotlivé úrokové sazby, délky splatnosti a ostatní informace a nemusíte je zdlouhavě vyhledávat na každé stránce zvlášť.

Nezapomínejte i na nové způsoby půjčování, např. P2P půjčky jsou dobrou alternativou

Ještě nedávno u nás téměř nikdo P2P půjčky neznal, nyní už se ale postupně stávají velmi zajímavou a dostupnou alternativou vůči klasickým úvěrům. P2P půjčky jsou speciálním typem úvěrového produktu, jenž je založený na tom, že si lidé půjčují vzájemně mezi sebou prostřednictvím internetové platformy. Provozovatelů P2P půjček na českém trhu existuje už několik, k těm největším patří např. Zonky.

Které půjčky lze v současné době doporučit nejvíce?

Záleží na tom, o jak velkou půjčku máte zájem, jakou potřebujete dobu splatnosti nebo jaká je vaše finanční situace. Vybrali jsme tedy několik oblíbených a půjček z různých kategorií a vždy se jedná pouze o prověřené a výhodné úvěry, jejichž výběrem rozhodně neuděláte chybu.

Jestliže máte zájem jen o malou půjčku v řádu několika tisíc a zároveň jste schopni tuto částku splatit do 30 dnů, doporučujeme některou ze společností, jež nabízejí první půjčku zdarma – např. Zaplo.cz, Via SMS, Ferratum nebo Ninja půjčku. Pokud potřebujete dobu splácení trochu delší a měsíc vám nestačí, mohla by se vám líbit půjčka CreditAir, která se splácí nadvakrát a celková doba splatnosti je 75 dní.

Z bankovních půjček pak výhodné podmínky nabízí např. Air Bank, jež má pro své klienty i odměny za včasné splácení. Nízké úrokové sazby má také Moneta Money Bank (bývalá GE Money) nebo Česká spořitelna. Jinak stejně jako u nebankovních, tak i u bankovních úvěrů už dnes platí, že sjednat si je můžete z pohodlí domova přes internet.

Podvodné půjčky jsou stále velkou hrozbou – jak se jim úspěšně vyhnout?

Nebankovní půjčky jsou bohužel velkou příležitostí pro různé podvodníky , kteří díky nim snadno vydělávají na důvěřivých lidech. Abyste jim zbytečně neskočili na špek, nikdy si nesjednávejte úvěry od soukromých osob nebo od zcela neznámých firem a poskytovatele půjčky si předem prověřte na internetu. Jistotu získáte např. tím, že si o úvěr požádáte prostřednictvím některého ze srovnávačů půjček (např. CoolPůjčky.cz, PůjčkyHned.cz apod.).