Na devizovém trhu a také pro mezinárodní finance se zpravidla odkazuje na tzv. globální peníze neboli na světovou rezervní měnu. V té se pak uskutečňují jednotlivé mezinárodní transakce. V současně době je tato světová rezervní měna stále americký dolar. V posledních letech (zejména v souvislosti s poslední finanční krizí v roce 2009) ale sílí hlasy, že americký dolar by měl být nahrazen jinou světovou rezervní měnou. Americkému dolaru tak stále více hrozí, že přijde o svůj status globální měny.

Globální peníze – historie

Britská libra

Jako první globální peníze používal svět Britskou libru. To platilo až do roku 1944. Poté byla Britská libra nahrazena americkým dolarem

Americký dolar

V roce 1944 se konala mezinárodní konference v Bretton Woods. Tehdy byly směnné kurzy různých měn po celém světě navázány na dolar. Samotný dolar pak byl navázaný na zlato. Americký dolar v té době byl volně směnitelný za zlato. To posílilo dominantní postavení amerického dolaru jako světové měny.

V roce 1971 pak došlo ke zrušení pevného směnného kurzu amerického dolaru za zlato. To je také označováno za konec zlatého standartu. V té době ale již většina měn na celém světě byla pevně navázána na americký dolar. Díky tomu, že Spojené státy americké v té době byly největší ekonomická velmoc, dolar si i přes pád zlatého standartu uchoval svoji pozici globální rezervní měny.

Japonský jen

Od roku 1980 se japonský jen stále používá jako mezinárodní měna. Jeho použití k tomuto účelu se ale snížilo v souvislosti s recesí, kterou prodělalo Japonsko v roce 1990.

Euro

V současné době asi nejvíce usiluje o pozici globální měny evropské Euro. To stále více konkuruje americkému dolaru, především od roku 2007, kdy došlo k velké finanční krizi způsobené hypotékami v USA. Euro to ale vzhledem k ekonomickým problémům některých členů EU (především Řecko, Itálie, Portugalsko a Španělsko) nemá příliš jednoduché.

Globální peníze v současnosti

I přes výše uvedené skutečnosti, je zatím stále americký dolar základní globální měnou. Mnoho světových měn zůstává i nadále pevně navázáno na dolar. Některé země, jako je Ekvádor, El Salvador a Panama jsou dokonce o něco dál. Tyto země nepoužívají vlastní měnu, ale platí se v nich americkými dolary. Americký dolar i nadále dominuje v rámci světových měnových rezerv. Odhaduje se že 63,9% mezinárodních transakcí se odehrává v dolarech a pouze 26,5% v Eurech

Nabídka půjček: Podívejte se na nabídku půjčky: Půjčka 20000 ještě dnes. Nebo by vás mohla zaujmout i tato nabídka: Půjčky bez prokazování přijmu.